Hogere intrestvoeten en een duidelijke daling van de inflatie vanaf 2024 zullen ervoor zorgen dat de overheidsschuld enorm zal toenemen. Dat voorspelt het Rekenhof in een verslag aan de Kamer over de begroting van 2023.
De ontwerpbegroting zal de Belgische totale schuldgraad doen stijgen van 105,3 procent van het bbp in 2022 naar 108,3 procent in 2023. Bij ongewijzigd beleid van de federale overheid zal hun overheidstekort met maar liefst zes procent toenemen tegen 2027.
Voor de komende jaren zijn de vooruitzichten enorm somber. “De activering van dat sneeuwbaleffect zou bevorderd kunnen worden door het samengaan van een duidelijke daling van de inflatie, voorzien vanaf 2024 (1,8 procent), de vermoedelijke stijging van de impliciete intrestvoet door de toename met nagenoeg 200 basispunten (of 2 procent) van de referentiepercentages op de financiële markten in 2022, en het voorziene behoud van een groot primair tekort”, klinkt het in een waarschuwing richting het federaal parlement.
Lees ook: