Het overgrote deel van de bootmigranten die meer dan een week voor de Italiaanse kust moesten drijven op het hulpschip Humanity 1 is na medisch onderzoek toch van boord mogen gaan in de haven van Catania, omdat ze een kwetsbare gezondheid bleken te hebben. 35 van de 179 migranten moesten echter aan boord blijven, omdat ze volgens Italië te gezond zijn om van boord te mogen gaan.
Nadat de migranten aan land waren gegaan, moest de boot volgens activistenorganisatie SOS Humanity de haven verlaten, maar de kapitein van het schip weigert dat. Alleen als de overige 35 migranten ook in Italië mogen, wil hij uitvaren.
Politieke discussie
De nieuwe regering-Meloni wil dat hulporganisaties die migranten uit de Middellandse Zee oppikken, moeten aankloppen bij landen onder wier vlag ze varen, in dit geval Duitsland. Hulporganisaties en de Duitse minister van Buitenlandse Zaken wilden vorige week al dat Italië de vluchtelingen zou opnemen, maar het land hield het been stijf.
Na aanhoudende druk besloot Meloni om alleen mensen die medische hulp nodig hebben toe te laten. Op die manier wil Italië de druk opvoeren op andere landen om de politieke discussie hierover te voeren.